Drodzy Parafianie, szanowni Internauci.
Słyszałem nie jeden raz stwierdzenie ?gdyby dziadek powstał teraz z grobu, to by się w tym świecie nie odnalazł?. Przed nami Święta Wielkanocne, jakich dotąd nie było, jakich pewno nikt sobie jeszcze nie wyobrażał. Wobec tej sytuacji możemy przybrać przynajmniej dwie postawy: 1. próbować przykroić rzeczywistość do naszych wyobrażeń, na siłę zmuszając ją do podporządkowania się nam, ignorując naiwnie wszystko, co do nich nie pasuje; 2. Otworzyć się na nowe, które przyszło i wykorzystać maksymalnie do osobistego wzrostu w wierze.
Podstawą relacji małżeńskiej miłości jest słowo, bliskość cielesna. Są jednak chwile (przeciągające się czasem w długie miesiące), podczas których nie jest to możliwe. Dzwonimy więc do siebie, piszemy sms-y, e-mail?e, a może i tradycyjne listy na papierze; by mieć z sobą kontakt robimy co jest możliwe. Nie umniejszając bezgranicznej wartości komunii eucharystycznej z Jezusem i przeżycia liturgii zostaliśmy w obecnych czasach zmuszeni do szukania innych dróg ? narzędzi pomocnych w budowaniu relacji z Chrystusem. Osobista modlitwa oparta o medytację czy kontemplację Słowa Bożego czy ikony, krzyża, obrazu; sięgnięcie po bogactwo modlitw ułożonych przez wieki życia Kościoła zebranych rozszerzających popularny zestaw modlitw, które opanowaliśmy przy okazji I komunii św. Rozmowy w gronie rodziny, w których nie zabraknie również spojrzenia z Bożej perspektywy na to, co wokół nas się dzieje. Nie wspominając o szerokim wachlarzu kazań, konferencji, nauk rekolekcyjnych dostępnych w mediach i Internecie. Świadectwo wiary, by w tym samym pokoju, w którym rozmawiamy, śmiejemy się, spożywamy posiłek, a czasem również kłócimy się i pozwalamy sobie na uszczypliwości pobożnie, z modlitewnym namaszczeniem i wiarą uczestniczyć w transmisji Mszy św., czy innego nabożeństwa.
Potraktujmy to jak wielkopostne wyrzeczenie ? poddając się Bożemu dopustowi, który pozbawia nas tego, co jest nam tak bardzo bliskie i dające tyle duchowej radości, nie odpuszczajmy, szukajmy nowych sposobów rozwijania wiary.
Niech nie zabraknie gorliwego wołania, by Bóg się nad nami zlitował i powstrzymał epidemię, byśmy mogli jednak Święta przeżyć zwyczajnie, w kościele i domu, jak zawsze.
Wnioski płynące z Dekretu Biskupa Ordynariusza i praktyczne rozwiązania w naszej Parafii:
- Sprawując Msze św. bez Waszego udziału gorąco o Was myślimy i za Was się modlimy.
Są wolne intencje. Jeśli ktoś chciałby zamówić Mszę, można dzwonić w godzinach pracy kancelarii, pisać e-mail?a, wrzucić w kopercie tradycyjnym listem do skrzynki przy kancelarii.
- Kościół będzie otwarty jak dotychczas: w tygodniu od 630do 1900, a w niedziele od 700 do 1900.
- Nie będzie Drogi Krzyżowej ulicami naszego Osiedla.
- Nie będzie tradycyjnych odwiedzin chorych przed Świętami.
- Nie będzie zbiórki żywności i paczek dla ubogich ? wspierajmy się sąsiedzko.
- Nie będzie spowiedzi przedświątecznej. Po ustaniu epidemii zorganizujemy okazję do przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania dla wszystkich chętnych.
Jak przypomina ks. Biskup, w codziennym życiu, ilekroć zdarzy nam się upaść w grzech (nawet ciężki) powinniśmy od razu wzbudzić w sobie szczery żal wobec Boga z miłości do Niego. Wtedy odzyskujemy relację z Bogiem i dalej jesteśmy otwarci na Jego łaskę. Następnie, najszybciej jak to jest możliwe, nawet jeśli oznaczałby to dopiero za jakiś czas, pojednać się z bliźnimi i Kościołem poprzez sakrament pokuty i pojednania. Jeśli postępujemy w tym uczciwie i szczerze, ufamy, że jeśli nawet umarlibyśmy przed spowiedzią, będziemy zbawieni.
- Zapraszamy do rodzinnej modlitwy różańcowej o 2030. Przy niej można się łączyć również z nami ? transmitujemy modlitwę z kościoła na parafialnym profilu facebookowym.
Wybiegając w przyszłość ? Triduum Paschalne:
- Zachęcamy w wszystkie dni do udziału w transmisjach telewizyjnych lub internetowych liturgii papieskiej z Rzymu, naszego Biskupa z Gliwic, z innych miejsc, czy też naszego kościoła (mamy nadzieję, że się uda) ? szczegóły podamy później.
- Zachęcamy by w dniach Triduum spotkać się rodzinnie na wspólnym odśpiewaniu Gorzkich Żali (np. w Wielki Czwartek cz. 1, Wielki Piątek cz. 2, a Wielką Sobotę cz. 3), wspólnej modlitwie Drogą Krzyżową w Wielki Piątek, adoracji domowego krzyża.
- Nie będzie wystawienia Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Nie będzie również błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych ? poprośmy o błogosławieństwo Boże nad nimi w domu przed ich spożyciem.
- Bliżej tego świętego czasu będziemy publikować materiały, które będą pomocą przy przeżywaniu tych dni w domach i rodzinach.
Niech na ten trudny, będący także wyzwaniem dla naszej wiary czas Bóg Wam obficie błogosławi
Ks. Proboszcz
Słowo ks. Proboszcza jest dostępne również w wersji wideo na naszym kanale YouTube